Strażak Sam to niezwykle popularny bohater dziecięcej bajki. Ten dzielny i gotowy do pomocy każdemu potrzebującemu stworzeniu (tak człowiekowi, jak i zwierzęciu) strażak zaskarbił sobie sympatię najmłodszych. Bohater stara się zaradzić w każdej sytuacji. Nie potrafi pozostawić nikogo bez wsparcia i pomocy. To wzór godny do naśladowania. Seria książkowa powstała na podstawie animowanej bajki zawierająca najbardziej pasjonujące najmłodszych czytelników przygody.

Strażak Sam – bohater, który wszystko może!

Seria książeczek „Strażak Sam” to praca zbiorowa, która została napisana przez kilku autorów. Wydawana była przez dwa wydawnictwa: Egmont Polska (lata 2008 – 2010) oraz Media Service Zawada (od roku 2016). Zawiera 9 pozycji. Akcja każdej z nich dzieje się w nieco innej lokalizacji, ale wszystkie skupiają w sobie postaci zamieszkujące miasteczko Pontypandy.

Wśród książek o przygodach dzielnego Strażaka Sama o wielkim i szlachetnym sercu znajdują się:

  • „Strażak Sam. Wielkie kłopoty!” (2008 r.);
  • „Strażak Sam. Pole w ogniu” (2009 r.);
  • „Strażak Sam. Pies Ratownik” (2010 r.);
  • „Strażak Sam Przygoda w latarni morskiej” (2016 r.);
  • „Strażak Sam Alarm w lesie” (2016 r.);
  • „Strażak Sam. Ekipa z Pontypandy” (książka z płytą DVD zawierająca dodatkowo 6 odcinków bajki: „Jupiter na wolności”, „Mandy na morzu”, „Szalona wieża ciśnień”, „Mandy i wielka góra”, „Charlie i fura ryb” oraz „Lily i wielkie fale”) (2016 r.);
  • „Strażak Sam. Akcja w jaskini” (2017 r.);
  • „Strażak Sam. Zaginiony pingwin” (2017 r.);
  • „Pewnego razu. Strażak Sam. Elvis z gitarą” (2017 r.).

Książki o przygodach Strażaka Sama są polecane dla najmłodszych. Bogato ilustrowane, 32-stronicowe historie wciągną maluchy i sprawią, że będą one chciały być jak on. To propozycja, która nie tylko bawi, ale także uczy zachowania w niebezpiecznych sytuacjach praz reagowania w przypadku zagrożenia.

Strażak Sam pokazuje dzieciom, że powinni korzystać z pomocy oraz wsparcia osób dorosłych i odpowiednich służb, ponieważ sami nie mają odpowiednich narzędzi do poradzenia sobie z trudnościami. Daje także wskazówki, w jaki sposób unikać zagrożenia np. w czasie wyprawy do lasu, pobytu nad morzem, spaceru po górach czy prac polowych.

Jest to nieoceniony pomocnik, który w bardzo barwny sposób przedstawia podstawowe techniki. Dzieci słuchając lub czytając o niesamowitych przygodach Strażaka Sama poznają świat. Dodatkowo na ilustracjach widzą najważniejsze momenty bajki, co pozwala unaocznić sobie te sytuacje. Poznają także osoby, które wraz z dzielnym strażakiem ratują najbliższe otoczenie. Książki uczą wrażliwości na otaczający świat i pomagają dostrzec, że są obok ludzie, którzy czasem potrzebują pomocy.